Podstawowe elementy serwerowni

2015-04-27 10:18

Z profesjonalnych serwerów korzysta się obecnie niemalże wszędzie, gdzie tylko istnieje rozbudowana sieć informatyczna. Spotykamy je chociażby w siedzibach firm, choć korzysta z niej także każda strona internetowa. Istnieją na rynku firmy zajmujące się tworzeniem takich serwerów i udostępnianiem na nich wolnego miejsca. 

Nikomu nie trzeba jednak mówić o tym, że serwerownie w których znajdują się takie komputery muszą być prawidłowo urządzone, aby serwery były faktycznie stabilne i niezawodne. Do najważniejszych elementów należy tutaj rack. Słowo to jest zazwyczaj kojarzone ze specjalnymi szafami, choć w rzeczywistości jest to ogólna nazwa całego standardu według którego wykonuje się meble, stojaki oraz inne elementy wyposażenia. 

Takie szafy rack do serwerowni z Alstor.pl zgodnie ze standardem mają szerokość 19 cali; jest ona dostosowana do wymiarów wszystkich urządzeń stosowanych w tego typu miejscach. Na rynku spotkamy wprawdzie szafy w nieco innych wymiarach, choć 19" to powszechnie przyjęty standard. Szafy takie są oczywiście wykonywane z materiałów o wysokiej jakości oraz projektowane w taki sposób, aby umożliwiały łatwe zarządzanie dużą ilością sprzętu elektronicznego w serwerowni. Sprawia to, że należą one do zdecydowanie najważniejszych elementów wyposażenia takich pomieszczeń.